Najdłuższy tor saneczkowy w Szwajcarii

Ten post powinien być krotki. Bardzo gorąco polecę Wam w nim kolejne piękne miejsce w Szwajcarii i świetną atrakcję dla dorosłych i dla dzieci!

Najdłuższy tor saneczkowy w Szwajcarii – 3060m długości

Coś wspaniałego! Sama radość. W malej miejscowości Churwalden, w niemieckojęzycznej Szwajcarii między Chur a St Moritz znajduje się ponad 3km tor saneczkowy. Położony jest na pięknym górskim zboczu z widokiem na inne piękne górskie zbocza i szczyty. Zjeżdżając torem pokonujecie 31 zakrętów i 480 m różnicy wysokości, rozwijają prędkość do 40 km/h. Generalnie startujecie całkiem wysoko w górach i zjeżdżanie do wioski w dolinie. Cały czas na trasie towarzyszą wam piękne widoki i uśmiech na twarzy.

Churwalden
Churwalden Pradaschier
Churwalden, Pradaschier

Pokonanie całego toru zajmuje jakieś 5-6 min. Czuć tę długość, co jest mega fajne! My już wiele razy jeździliśmy z dziećmi tego typu torami, jednak Zawiszę były one dużo krótsze. Ostatnio w Moléson czekaliśmy jakieś 20 min. W kolejce, żeby przejechać się torem na trasie która zajmowała mniej niz 90 sekund.

Żeby się dostać na początek toru w Churwalden trzeba skorzystać z wyciągu krzesełkowego na stacji Pradaschier, albo po prostu wejść pod górę.

Na miejscu jest tez kilka innych atrakcji: mały park linowy, restauracja i mały plac zabaw a dla najodważniejszych (dorosłych) zip line.

Na dole też dzieci nie będą się nudzić. Czeka dla nich niesamowity tor dla kulek. Bardzo niepozorna na pierwszy rzut oka metalowa instalacja, wielkości mniej więcej 2 m sześciennych, która totalnie pochłaniała dzieci na cale godziny!

Pradaschier Churwalden
Churwalden tor saneczkowy

Jest to niesamowite dzieło sztuki ufundowane przez Fundację Rogera Federera. Jest tam mnóstwo torów dla kulek, dzieci musza za pomocą różnych mechanicznych dźwigni wprawić je w ruch. Moje dzieci spędziły w tym miejscu kilka godzin. Obok jest malutki tor kolejowy dla dzieci.

Pradaschier
Pradaschier
Pradaschier

Generalnie jest to bardzo przyjemne miejsce na rodzinne wakacje. Mała spokojna miejscowość. Nie zatłoczona. Jakieś 10 min drogi samochodem z Churwalden w stronę St Moritz znajduje się niewielkie, piękne jezioro z fajną infrastrukturą, łącznie z wake’m.

Gdzie nocować w Churwalden?

Bardzo polecam Hotel Krone. Jego wielką zaletą jest to, że znajduje się 5 min spacerem od wyciągu. Jest to bardzo fajnie urządzony 3 gwiazdkowy hotel z basenem, fajną salą zabaw, dobrą restauracją i przemiłą obsługą i oczywiście pięknymi widokami z pokoju.

Jeśli planujecie podróż do Churwalden z dziećmi, to koniecznie w drodze zahaczcie o Madrisa Land – prawdopodobnie największy i najlepszy górski plac zabaw dla dzieci – zakochałam się w tym miejscu. Postaram się jak najszybciej je opisać w jednym z kolejnych postów.

Churwalden
Churwalden
Pradaschier

Leave a Reply