First – Cliff Walk by Tissot

Jest kilka miejsc na swiecie, z czego wiele w Szwajcarii, które zapierają dech w piersiach. Jednym z nich jest First i the Cliff Walk by Tissot.

Atrakcja dla ludzi, którzy nie mają lęku wysokości. Cliff Walk by Tissot to 300m kładka przyczepiona do zbocza góry, kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Jest zakończona 45m tarasem, pod którym długo długo nie ma nic tylko górskie szlaki kilkadziesiąt i kilkaset metrów niżej.

Faktycznie spacer po Cliff Walk robi wrażenie. Ja czułam sie tam bardzo bezpiecznie, choć w miejscu gdzie kładka nieco sie trzęsie poczułam dreszczyk emocji. Spokojnie można ją przejść z małymi dziećmi, oczywiście trzymając je za ręce.

Najczęściej na końcu przejścia jest długa kolejka osób, które chcą sobie zrobić zdjęcie na końcu tarasu. Ja ani razu nie miałam ochoty czekać na swoją kolej. Obok tarasu jest fajna restauracja z której tarasu widok jest dokładnie taki sam 🙂

Odnośnie restauracji, warto się tam zatrzymać na pyszną zupę gulaszową czy Apfelstrudel.

First cliff walk
First cliff walk
Grindelwald

Z First mozna udać sie na pieszą wędrówkę na różne szlaki. Najpopularniejszym jest łatwy szlak do Bachalpsee. Trasa zajmuje okolo 1H, no chyba że idziecie z dziećmi i jedno ciagle chce na rączki, drugie zatrzymuje się przy każdym górskim strumyku to wtedy zaplanujcie na to cały dzień 🙂

Hiking z Ignasiem
Tyle ciekawych strumyków i kamieni na trasie

My byliśmy tam pod koniec maja i bylo dużo śniegu. Dlatego ja nie byłam zachwycona. Zdecydowanie wolę góry w kolorze zielonym.

Jedną z większych atrakcji tego miejsca jest możliwość zjazdu do stacji pośredniej na linie. W wersji ekstremalnej będąc przymocowanym do wielkiego drewnianego ptaka, który rozpędza się podobno do prędkości Ponad 80 km.

Można tez wynająć coś w rodzaju hulajnogi i 3 kołowego wózka, który zostawiamy na dolnej stacji. Tego typu atrakcje warto rezerwować z wyprzedzeniem. Byłam na First 2 razy i w obu przypadkach te atrakcje były juz wykupione.

Jak dostać się do First.

Pieszo z Grindelwaldu jeśli macie bardzo dużo czasu i siły.

Droższą, szybszą i popularniejszą metodą jest kolejka linowa z Grindelwaldu. W Grindelwaldzie jest ich kilka. Do First dojedziecie ze stacji Grindelwald BGF. Bilet w jedną stronę dla osoby dorosłej kosztuje 64CHF. Podróż do First zajmuje okolo 20 min.

Jeśli przyjechaliście samochodem, to latem i w weekendy możecie mieć problem ze znalezieniem parkingu. Ten po drugiej stronie wyciągu jest za mały i często zapchany. Polecam parking Sportzentrum lub Eiger+. Parkowalismy tam 3 razy. Podczas gdy wszystkie inne parkingi w okolicy były zapchane, tu bylo sporo wolnych miejsc.

Aby uniknąć kolejek po bilety, warto kupić je wcześniej przez internet.

W drodze do i z First jest kilka stacji pośrednich. Jeśli chcecie trochę pospacerować, warto wysiąść na jednej z nich. My następnym razem zjedziemy do Bort i stamtąd zejdziemy do Grindelwaldu pieszo

W drodze do First
First cliff walk
First cliff walk

Alpejski plac zabaw Bort (Grindelwald – First)

Jeśli podróżujecie z dziećmi to jest jeszcze jeden dodatkowy powód aby wysiąść na stacji BORT. Tuż przy wyjściu z wyciągu znajduje sie bardzo fajny alpejski plac zabaw. To super miejsce, w którym dzieci mogą poszaleć a rodzice odpocząć. Obok znajduje się restauracja, w której dodatkowo można coś przekąsić.

Szwajcaria jest z tego znana, że na wielu górskich szlakach i kilku szczytach można znaleźć świetne place zabaw dla dzieci (np w Zermatt, czy Muerren).

Bort, Grindelwald
Bort, Plac zabaw w drodze do First cliff walk
Bort, alpine playground
Plac zabaw, Bort

First Cliff Walk by Tissot – czy jest wart tej ceny?

Z pewnością jeśli planujecie spędzić kilka dni w Rejonie Jungfrau to warto się wybrać na First Cliff Walk. Miejsce jest super!

Jednak w tym rejonie genialnych miejsc ze spektakularnymi widokami jest mnóstwo. Wiec jeśli przyjedziecie tu na 1 czy 2 dni, polecam Wam inne atrakcje. Niektóre z nich są sporo tańsze, np Männlichen, Pfingstegg czy spacer doliną Lauterbrunnen.

Bort, plac zabaw w drodze do First (Grindelwald)
Anna Kedzierska

Leave a Reply