Verbier – narty w Szwajcarii

We wtorek w Zermatt było idealnie. W środę daliśmy odpocząć mięśniom i pojechaliśmy do CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych). W czwartek i sobotę ponownie przypięliśmy narty (niektórzy deski) i udaliśmy się do Verbier – kolejnego z listy najwyższej klasy kurortów narciarskich w Szwajcarii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Verbier

Jak dojechać do Verbier?

Zamiast do Verbier, najlepiej dojechać tylko do Le Châble (821 m), zostawić samochód na bezpłatnym parkingu tuż pod wyciągiem, a do Verbier i dalej na stoki dostać się gondolą. Jeśli podróżujecie pociągiem, sytuacja wygląda bardzo podobnie. Stacja kolejowa jest dosłownie rzut beretem od kas biletowych i wyciągu, który widać od razu przy wjeździe do Le Châble. Na upartego samochodem można dojechać do Verbier, prowadzą tam jednak bardzo kręte górskie drogi. Jeśli nie musicie, nie ma sensu marnować na to czasu.

Verbier_Switzerland_Anna_Kedzierska-0092

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Verbier
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
piękny stok w Verbier, Szwajcaria

Narty w Verbier – ceny i warunki do jazdy

Dla nas wypad na narty do Verbier to idealna opcja. Dojazd zajmuje nam tylko 50 min., ale przede wszystkim warunki narciarskie są rewelacyjne! W weekend przyjeżdża mnóstwo osób, jednak nie zdarzyło nam się czekać w kolejce do wyciągu dłużej niż 1 minutę.

Verbier jest częścią kompleksu narciarskiego Cztery Doliny (Les 4 Valées). Obejmuje on jeszcze Nendaz, Veysonnaz, Thyon i La Tzoumaz. My kupiliśmy bilety tylko do Verbier. Cena za jeden dzień wynosi 56 CHF. Pobierana jest dodatkowo kaucja: 5 CHF. Niestety, na koniec dnia Pani przy kasie nie chciała przyjąć karty i oddać nam kaucji. Za to przekonywała nas, że z pewnością skipassy jeszcze nam się przydadzą, nawet jeśli jesteśmy tylko turystami, to możemy je wykorzystać w przyszłym sezonie. W sumie ma to sens – chętnie wróciłabym w przyszłym roku na stoki Verbier.

Bilet za 56 CHF nie obejmuje dwóch najwyżej położonych stoków: Mont Fort (czarny stok, z wysokości 3300 m) oraz Col de Gentianes (2950 m. czerwona trasa). Wyciąg na czarną trasę był zamknięty, nawet jeśli byłoby inaczej, nie zdecydowałabym się na zjazd. Czerwona trasa z Col de Gentianes ma 4,2 km długości. Przy wyciągu na tą górkę można kupić jednorazowy bilet. Ze stoku można zjechać straszną stromizną lub wąską trasą z ostrymi zakrętami. Karnet z dostępem do Mont Fort można kupić na dole przy kasach, lub na górze, bezpośrednio przy wyciągu. My trzymaliśmy się głownie okolic Attelas.

Po kilku godzinach jazdy wstąpiliśmy na obiad do jednej z wielu górskich restauracji, Cuckoo’s Nest. Podają tu bardzo dobre fondue, najlepsze jakie jadłam do tej pory.

Zapomniałabym dodać, że za każdym razem, kiedy byłam w Verbier pogoda była fantastyczna. Niesamowita panorama Alp, która niebezpiecznie odwraca uwagę od tego, co dzieje się pod nogami. Chmury zatrzymują się na niższych partiach gór nie blokując promieni słońca. Idealna kombinacja alpejska: wysokie góry, szerokie, zróżnicowane stoki, wspaniałe widoki, błękitne niebo, słońce i dobre jedzenie.

W Szwajcarii stoki nie są oświetlone. Co za tym idzie, są zamykane dosyć wcześnie – około 16:00 – 16:45. Na zakończenie idealnego dnia na stoku, gorąco polecam gorące wody termalne Les Bains des Lavey. Znajdują się niecałe pół godziny drogi samochodem od Le Châble w stronę Lozanny. Nie ma to jak dać odpocząć sfatygowanym mięśniom w gorącym, otwartym basenie, z widokiem na gwiazdy i góry. Miejsce jest urządzone bardzo przytulnie, powiedziałabym nawet – romantycznie. Dostępne są bilety na 3 godziny (27 CHF) oraz 4 godziny (34 CHF).

Verbier_Switzerland_Anna_Kedzierska-1437

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2 Komentarze Dodaj własny

Leave a Reply