GoldenPass – podróż niezwykłym pociągiem po Szwajcarii

GoldenPass z Montreux do Interlaken

To była najprzyjemniejsza podróż pociągiem w moim życiu! W pociągu panoramicznym linii GoldenPass czułam się, jakbyśmy przenieśli się w czasie i przestrzeni do bajek Disneya: Królowej Śniegu albo Krainy Lodu. Przez kilka godzin za oknami pociągu rzeczywistość wyglądała lepiej niż najlepszy film przyrodniczy.

Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-0466
W drodze do Interlaken

To była szybka spontaniczna decyzja:

W: Jedziemy na te narty?

A: Nie, znowu za późno wstaliśmy

W: To może zostaniemy w domu, przygotujemy wstępny kosztorys remontu mieszkania?

A: Nie

W: Hhmmm

A: Może pojedziemy gdzieś pociągiem?

W&A: Tak!!

Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-0378
Goldenpass Montreux – Interlaken
Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-0366
Mijamy Gstaad
Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-0340-2
Chciałabym się zaszyć w takiej chacie na całą zimę 🙂

2 godziny później pojawiliśmy się na dworcu w Montreux, mimo ze jedzie się tam od nas tylko 8 min. Zdążymy? 

6 minut do odjazdu pociągu: wychodzimy z parkingu i szukamy kas biletowych;

4 min.: jest kasa biletowa!

2 min.: mamy bilety! mamy bilety!

1 min.: wsiadamy do pociągu (a już zaczęłam w głowie układać alternatywne plany na ten dzień).

Pociągiem z Montreux przez Zweisimmen do Interlaken

Wyjechaliśmy z Montreux o 11:44. Wspaniałe widoki zaczęły się już kilka metrów za dworcem. Widok na Jezioro Genewskie i ośnieżone szczyty gór! Jest cudownie! 

Wspominałam już o tym kilkakrotnie: podróż koleją w Szwajcarii to czysta przyjemność. Podróż pociągiem panoramicznym w bezchmurny styczniowy dzień, wśród gór pokrytych śniegiem to kwintesencja przyjemności! Olbrzymie okna, które nie zasłaniają widoku na piękne góry i urocze wioski.

Pociąg panoramiczny jedzie do Zweisimmen, po drodze zatrzymuje się w kilku miejscach, miedzy innymi Montbovon, Chateau d’Oex oraz Gstaad. Warto zrobić sobie przerwę w podróży i wysiąść w Gstaad, aby przespacerować się główną ulicą. W niepozornych drewnianych chatkach, znajduje się mnóstwo ekskluzywnych restauracji i butików.

Pociągi GoldenPass kursują mniej więcej co godzinę, więc po kilku głębokich wdechach świeżego górskiego powietrza można kontynuować wycieczkę. Podróż z Montreux do Zweisimmen trwa niecałe 2 godziny. Tam musieliśmy się przesiąść do innego pociągu, aby dojechać do Interlaken. Na tym odcinku kursują już tylko zwykle pociągi. Pociągi – jak na Szwajcarię – zwykle, ale widoki cały czas niezwykłe. 

Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-0450
Interlaken
Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-0442
Interlaken

Do Interlaken dojechaliśmy przed 15:00. Planowaliśmy zostać dwie godziny, aby chociaż pospacerować po tym uroczym miasteczku. Byłam tam już dwa razy, wiec ostatecznie zmieniliśmy plany aby o 16:25 w Zweisimmen załapać się na Classic GoldenPass. To wyjątkowy pociąg wzorowany na linii Orient Express z 1930 r. Kursuje tylko na trasie z Montreux do Zweisimmen, kilka razy dziennie. Aby go nie przegapić musicie zwracać uwagę na oznaczenia na rozkładzie. Pozostałe połączenia między Montreux a Zweisimmen obsługiwane są przez nowoczesne pociągi panoramiczne. Było po prostu idealnie. Jeśli na siłę musiałabym się do czegoś przyczepić, to mogłabym ponarzekać, ze przydałoby się jeszcze jacuzzi na dachu pociągu 🙂 

Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-0310
Pociągiem po Szwajcarii
Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-0320
Goldenpass Montreux – Interlaken
Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-0419
Mijamy Jezioro Thuner

GoldenPass – czy warto?

Podróż turystycznym pociągiem w Szwajcarii powinna być obowiązkowym punktem na liście każdego turysty, podróżnika, globtrotera czy backpackera. Życzę wszystkim, którzy się na to zdecydują, aby mieli bardzo dobra pogodę, niezależnie czy podróżują latem czy zimą. 

Podroż pociągiem GoldenPass w Szwajcarii. Praktyczne rady:

 • Aby doświadczenie było pełne, polecam abyście w jedna stronę podróżowali pociągiem panoramicznym, a w drugą klasycznym, wzorowanym na linii Orient Express z 1930 r.
 • W pociągu klasycznym, klasyczne są tylko przedziały restauracyjne, zarówno 1 jak i 2 klasy. Jak to zwykle bywa w przedziale restauracyjnym warto coś zamówić.
 • Gorąco polecam talerz lokalnych serów i wędlin (planchette/ brettchen). Oczywiście ceny są szwajcarsko wysokie, jednak zaoszczędzicie dzięki temu na pamiątkach: deseczkę z pamiątkowym logo linii GoldenPass otrzymacie w prezencie. 🙂
 • My dojechaliśmy do Interlaken, jednak trasa GoldenPass ciągnie się aż do Lucerny. To bardzo ładne i ciekawe miasto, położone nad pięknym jeziorem. Koniecznie musicie zobaczyć stare miasto, pomnik lwa oraz przejść się najstarszym drewnianym mostem w Europie. 
 • Dlatego najlepiej rozłożyć całą podróż na 3 dni. 
  • Dzień 1. Zwiedzanie Montreux, podróż do Interlaken z przerwa na zwiedzanie Gstaad. Nocleg w Interlaken. Wysiądźcie na dworcu Ost (dworzec wschodni), który znajduje się w centrum miasta. Dworzec Zachodni (West) położony jest na obrzeżach. 
  • Dzień 2. Zwiedzanie Interlaken, podróż do Lucerny. Zwiedzanie Lucerny.
  • Dzień 3. Latem poranna kąpiel w jeziorze, dalsze zwiedzanie Lucerny, powrót do Montreux.
  • Wersja rozszerzona: Zostańcie dwa dni dłużej w Interlaken, aby zobaczyć najładniejszą dolinę w Europie – Lauterbrunnen. Osobiście, moje ulubione miejsce w całej Szwajcarii.
 • Bilety na pociąg GoldenPass są oczywiście drogie, ale chyba nikt nie spodziewał się, że w Szwajcarii bilety tego typu będą tanie. Co ciekawe, jest mnóstwo stron internetowych, które opisują jak wspaniała jest to podróż, zamieszczają mnóstwo bajkowych zdjęć. Natomiast trudno znaleźć tam informacje o cenach biletów. Według mnie jest to bardzo sprytny zabieg: autorzy chcą abyśmy marzyli o tej podróży, ale żeby nie odstraszyła nas niechcący zaporowa cena. Dopiero przy zakupie uświadamiamy sobie, że albo kupimy ten wymarzony bilet albo jedzenie na kolejny tydzień. Jednak wtedy jest już za późno, aby zrezygnować. W końcu marzyliśmy o tym, raz się żyje, a lekka głodówka nam nie zaszkodzi. Zmierzam do tego, że za 1 bilet z 50% zniżką zapłaciliśmy prawie 50 CHF. Można je kupić w kasach biletowych na dworcu lub online. Nie kupujcie ich na stronie SBB ani u żadnych pośredników, gdyż tam dostaniecie bilety na zwykle połączenia kolejowe, a nie GoldenPass.
 • Ciekawą opcją dla turystów jest Swiss Travel Pass oraz Swiss Travel Pass Flex. Możecie je kupić na każdym dworcu.
 • Obie wersje umożliwiają nieograniczone podróże koleją, autobusami oraz promami, łącznie z większością pociągów panoramicznych.
 • Jednak, w przypadku połączeń panoramicznych, często wymagana jest rezerwacja miejsca, co wiąże się z dodatkowym kosztem kilku franków.
 • Bilet upoważnia do darmowego wstępu do ponad 480 muzeum.
 • Czym się różni Swiss Travel Pass od Swiss Trave Pass Flex:
  • Swiss Travel Pass jest ważny na określone, kolejne dni. Dostępne są wersje od 3 do 15 dni. Najtańsza wersja kosztuje 210 CHF.
  • Swiss Travel Pass Flex jest ważny na wybraną liczbę dowolnych dni w miesiącu. Jak wyżej dostępne są opcje od 3 do 15 dni w ciągu jednego miesiąca. Najtańsza wersja kosztuje 239 CHF.
  • Na szczęście osoby poniżej 26 roku życia korzystają z 15% zniżki. Załapałam się na nią kilka lat temu, podczas mojego pierwszego pobytu w Szwajcarii.

Jeśli moja rekomendacja pozostawia niektórych obojętnymi, to może przekona Was prezentacja na stronie My Switzerland.

Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-0417
Thuner See
Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-0337
Goldenpass, Szwajcaria
Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-0527
Goldenpass – Montreux Interlaken
Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-0517
Pociągiem Goldenpass po Szwajcarii
Goldenpass_Anna_Kedzierska_Travellissima-2
Goldenpass Montreux – Interlaken

3 Komentarze Dodaj własny

 1. anita pisze:

  mam pytanie czysto praktyczne.natrafiłam na ten blog szukając info o pociągach szwajcarskich. w kwietniu będę kilka dni w montreux- czy bilety na pociągi- panoramiczny i belle Epoque można łatwo kupić z dnia na dzień czy lepiej wcześnie∆e dla psa też muszę kupić bilet. jaką trasę pani poleca z montreux i z powrotem?

Leave a Reply